سایت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

|
اشتراک گذاری:

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

منطقه ویژه اقتصادی چیست؟ تفاوت آن با مناطق آزاد تجاری چیست؟ لزوم تاسیس و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی چیست؟ چند منطقه با این شرایط در ایران وجود دارد؟ چه کسب و کارهایی به وجود چنین مناطقی و فعالیت در آنها احتیاج دارند؟ با وبلاگ آیلند همراه باشید تا تاریخچه کوتاهی از فلسفه پیدایش و تاسیس مناطق ویژه اقتصادی و کارکردها و قوانین و شرایط آنها را مطالعه کنید.

تعریف منطقه ویژه اقتصادی و تفاوت آن با مناطق آزاد

راه اندازی کسب و کارهای جدید بسیار هزینه بر و در موارد زیادی نیز سخت و با دشواری های اداری مختلفی روبه روست. فضای فیزیکی برای استقرار دستگاه ها و ماشین های گوناگون و همچنین نیروی کار، خرید این دستگاه ها که غالبن داخل کشور در دسترس نیست و احتیاج به وارد کردن از کشورهای خارجی دارد و همچنین هزینه های زیاد گمرکی این وسایل بخشی از دشواری های شروع کسب و کار در فضای عادی کشور است. وجود این مشکلات لزوم برقرای مناطق ویژه اقتصادی را توجیه میکند.

تعریف مناطق ویژه طبق قانون برنامه پنج سال اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که در سال ۱۳۶۸ تصویب شده اینگونه آمده است: “به منظور پشتیبانی تولید، گمرک ایران و سازمان بنادر و کشتیرانی موظفند حداکثر ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون، مناطق ویژه حراست شده ای را در مبادی ورودی و یا گمرکات داخلی جهت نگهداری به صورت امانی مواد اولیه و قطعات و ابزار و مواد تولیدی که بدون انتقال ارز وارد می شود تاسیس نمایند.”

در این مناطق قیمت زمین برای ساخت و ساز و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز شروع کسب و کار بسیار کمتر از مناطق معمول کشور است. انرژی مورد نیاز کسب و کارها در این مناطق کمتر از دیگر نقاط کشور است و صاحبان صنایع میتوانند دسترسی راحتی به آب و برق و گاز داشته باشند. یکی دیگر از امکانات جذاب مناطق ویژه، رهایی از تعرفه های گمرکی است. تمام تجهیزات و وسایل مورد نیاز و هر چیزی که وارد منطقه ویژه میشود فارغ از پرداخت هزینه گمرک است. حتی وسایل نقلیه ای و خودروهایی که در این مناطق و برای جابجایی افراد استفاده میشود بی نیاز از پرداخت هزینه گمرکی است و میتواند در مدت زمان کمتر و بدون تشریفات و هزینه های گمرکی وارد منطقه شود.

یکی از اهداف تاسیس این مناطق جلوگیری از خروج ارز از کشور است. هنگامی که صنایع در این مناطق مستقر شوند و شروع به تولید محصول کنند و پس از اینکه سطح تولید آنها به مرحله اقتصادی برسد، درواقع با حمایت دولت توانسته اند به رقابت با کالاهای خارجی بپردازند. نکته مهم در این بین کیفیت محصول است که صنایع باید بتوانند در بهبود آن بکوشند و محصولی قابل رقابت با مشابه خارجی را تولید کنند.

یکی دیگر از وظایف دولت در زمینه حمایت از کسب و کارهای مستقر در مناطق ویژه این است که بتوانند با جلوگیری از قاچاق کالا به داخل کشور، حمایت های لازم از این کسب و کارها را انجام دهند. محصولی که در مناطق ویژه تولید میشود شاید در کوتاه مدت قادر به رقابت با نمونه های مشابه خارجی نباشد و احتیاج به زمان و حمایت دارد تا سطح کیفی خوبی را به دست بیاورد. دولت باید این حمایت را نیز از صنایع مستقر در منطقه ویژه بکند.

منطقه ویژه در یک سری جزئیات با مناطق آزاد تجاری تفاوت دارد. یکی از این موارد معافیت مالیاتی است که در منطقه آزاد به مدت ۱۵ سال است ولی در مناطق ویژه بنا بر قوانین و مقررات کشور اعمال میشود. روادید افراد خارجی در مناطق آزاد با سهولت بیشتری صادر میشود و مقررات کار و بیمه اجتماعی شرایط خاص مناطق آزاد را دارد برعکس مناطق ویژه که بر مبنای قوانین داخلی کشور عمل میکند.

منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان تنها منطقه ای است که با گرایش گردشگری و برای ایجاد تحرک اقتصادی در منطقه ایجاد و تاسیس شده است. برای آشنایی بیشتر با خدمات و امکانات موجود در منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان میتوانید به صفحه این کاربری در وب سایت آیلند مراجعه کنید.

برچسب ها: منطقه ویژه اقتصادی