سایت

اولین قدم های ورود به کارتینگ از نظر لاندو نوریس

|
اشتراک گذاری:

اولین قدم های ورود به کارتینگ از نظر لاندو نوریس

چند نکته که لاندو نوریس Lando Norris برای کسانی که میخواهند وارد مسابقات کارتینگ شوند می گوید.

قهرمان مسابقات جهانی ۲۰۱۴ KF شرح میدهد که چگونه اولین قدم ها برای ورود به کارتینگ را بردارید.

کارتینگ سالهاست که خودش را به عنوان ورزش تک نفره عاشقان سرعت معرفی کرده است. قهرمانان فرمول یک در طول سالیان گذشته از رشته های گوناگونی وارد این ورزش شدند (ژان مانوئل فانگیوJuan Manuel Fangio که پنج بار قهرمان فرمول یک شده بود پیش از این قهرمانی ها در رالی داکار شرکت میکرد و قهرمان سال ۱۹۶۴ فرمول یک، جان سورتس John Surtees هم پیش از این موتور سوار بود) اما در حال حاضر نمیتوانید قهرمان فرمول یکی را پیدا کنید که از مسابقات کارتینگ کارش را شروع نکرده باشد.

این بدین معناست که اگر شما میخواهید وارد جریان حرفه ای ریسینگ و مسابقات شوید بهتر است هر چه زودتر سری به مجموعه سوپرکارت نزدیک به محل زندگیتان بزنید و ثبت نام کنید. اگر از خارج از مجموعه به کارتینگ نگاه کنید ممکن است کل قضیه برایتان ترسناک باشد، پر از بچه هایی که کلاه ایمنی های رنگارنگ پوشیده اند و بنظر میرسد دقیقن میدانند که دارند چه کار می کنند. اما لازم نیست نگران باشید، وبلاگ آیلند با شماست تا با کمک لاندو نوریس نکاتی را که برای وارد شدن به مجموعه های کارتینگ لازم است را با شما در میان بگذارد.

اگر تا حالا اسم لاندو به گوشتان نخورده بزودی از او خواهید خواند و شنید. لاندو فعالیت موتوری خودش رو از سن هفت سالگی و زمانی که پدرش برایش یک ماشین کارتینگ خرید شروع کرد. لاندو در سالهای اخیر و با بردن جایزه  McLaren Autosport BRDC پا جای پای قهرمانانی مثل جیسون باتن Jenson Button، دیوید کولتارد David Coulthard و داریو فرانچتی Dario Franchitti گذاشته است. سال ۲۰۱۶ برای لاندو با برنده شدن سه عنوان قهرمانی مسابقات تک سرنشین به اتمام رسید: سری مسابقات تویوتا the Toyota Racing Series، Formula Renault 2.0 NEC و Eurocup Formula Renault 2.0.

لاندو همچنین با حضور بین مدعیان اصلی مسابقات جهانی CIK-FIA و قهرمانی در KF سال ۲۰۱۴، تبدیل به شبیه‌ترین فرد به مکس ورستاپن Max Verstappen (جوانترین برنده مسابقات فرمول وان تاریخ) است. نشانه های بیشتری برای فهمیدن موفقیت لاندو احتیاج دارید؟ این شما و این هم صحبت های لاندو:

زمانی که هفت ساله بودم کارتینگ را شروع کردم. روز اولی که از مدرسه برگشتم، پدرم من و برادرم رو به مجموعه کارتینگ نزدیک خانه مان برد که مسابقات سوپر وان قهرمانی انگلستان در آنجا برگزار میشد. به محض اینکه من فضای آنجا را دیدم به پدرم گفتم که من هم یک ماشین کارتینگ میخوام. وقتی که شروع به سواری با ماشین های کارت کردم درواقع من هم یکی از بچه هایی بودم که فقط برای تفریح سوار ماشین شده بودیم. اون موقع هیچ جاه طلبی برای رسیدن به نقطه ای که الان هستم نداشتم، فقط داشتم تفریح میکردم. داستان من اینجوری بود که شروع کردم و بعد چیزهای بیشتر و بیشتری به دست آوردم.

فکر میکنم خیلی خوبه که آدم کارت خودش را داشته باشد. لازم نیست ماشین کارت شما حتمن نو و تر و تمیز باشه و میتونید از یک کارت دست دوم هم کارتون رو شروع کنید. بعد از اینکه ماشین تون رو گرفتید میتونید به مجموعه سوپرکارت نزدیک محل زندگیتون برید و شروع به رانندگی کنید.

وقتی که هشت ساله بودم به تیم کارتینگ مجموعه نزدیک محل مان پیوستم. اون تیم خیلی کوچک بود، یک یا دو تا راننده بیشتر نداشت، کسایی مثل من که اهل همون اطراف بودن و به مجموعه می اومدند به اضافه مالک تیم و یک مکانیک. فکر کنم بهتره با سرعتی که میتونید ماشین رو کنترل کنید رانندگی رو شروع کنید و کم کم به جایی برسید که با سرعت بالاتر هم راحت و بدون دردسر کارت تون رو کنترل کنید، بعد میتونید به پیوستن به یک تیم فکر کنید. اگر از همون سنین پایین تبدیل به یک راننده حرفه ای شدید لازم نیست حتمن به یک تیم موفق و بزرگ بپیوندید بلکه تیم مناسب و محترمی که در مسابقات ملی شرکت میکند هم خوب هست. اونها به شما نکات جدیدی یاد میدهند و زمینه ساز تجربیات تازه‌ای برای شما میشوند.

تا وقتی که بتوانید به مسابقات فرمول یک وارد شوید مدام به افرادی که جایگاهی بالاتر از شما به دست می آورند نگاه خواهید کرد و با خودتون میگویید: اونها بشدت موفق و خوب هستند، من هیچوقت نمیتونم بهتر از اونها باشم. اما وقتی که وارد مرحله بعد میشید و با اونها مسابقه میدید، شروع به شکست دادنشون هم خواهید کرد. بنظرم باید اعتقاد پیدا کردن به برنده شدن‌تون رو شروع کنید تا به چنین شرایطی عادت کنید.

من هیچوقت سوار KZ karting نشدم (کارت های دنده دار) اما بنظرم کار خوبی هست که قبل از سوار شدن به ماشین معمولی با اونها تمرین کنید. KZ karts بسیار سریعتر از کارت های معمول هستند و نیازمند یک شیوه رانندگی کاملن متفاوت. بنظرم نکاتی در KZ karts ها وجود دارد که میتواند به شما در مسابقات ماشین های دنده ای کمک کند اما در سطح اروپا و یا قهرمانی جهان KZ karts ها یکی از سخت ترین مسابقات برای قهرمان شدن را دارند.

پوشش های محافظ بدن را فراموش نکنید. تعداد کمی از آنها را حتمن باید بپوشید. بعضی ها محافظ گردن می بندند. من هم چند باری سعی کردم اون رو ببندم ولی با این محافظ نمیتونستم درست رانندگی کنم. بجز اون شما فقط به کلاه ایمنی، لباس مخصوص و چکمه هاتون احتیاج دارید. اگر مسیر جدیدی رو میخواهید تست کنید پس به تایرهای جدید هم نیاز دارید.

در ادامه پنج نکته ای که لاندو نوریس برای سریع بودن در مجموعه های کارت پیشنهاد میدهد را با هم مرور میکنیم.

  1. نرم و روان رانندگی کنید

نرم و روان رانندگی کردن از نظر من یک فاکتور کلیدی است. البته بعضی مواقع هم لازم است شما جنگجویانه و پرخاشگرانه رانندگی کنید، مخصوصن در زمین های خیس اما در زمینی که خشک است بهترین کار نرم و روان رانندگی کردن است.

  1. زمان بیشتر و بیشتری را بر روی کارت خودتان بگذرانید.

تا میتوانید زمان بیشتری را بر روی کارت خودتان بگذرانید. هر چقدر بیشتر رانندگی کنید بهتر و بهتر خواهید شد.

  1. رانندگی در هوای بارانی و زمین های خیس را یاد بگیرید.

در هوای بارانی لاستیک ها بشدت لغزنده خواهند شد. باید زمان رانندگی در زمین های خیس از خارج شدن چرخ ها از گوشه های پیست خودداری کنید و سعی کنید در میان جاده برانید.

  1. برای تطبیق پیدا کردن با شرایط مسابقه آمادگی داشته باشید

امتحان کردن روش ها و سبک های مختلف یکی از نکات کلیدی برای سریع راندن است. همیشه در ذهنتان این نکته را داشته باشید که به روش های ثابت نچسبید و روش های جدید را امتحان کنید. گاهی اوقات دیرتر ترمز کردن را امتحان کنید و گاهی اوقات زودتر به سرعت بالا رسیدن را.

  1. تلاش سخت و تمرین مداوم بالاخره باعث میشود که سریعترین باشید.

اگر میخواهید در کارتینگ موفق باشید باید کار سخت و تمرین مداوم را حتی برای یک لحظه هم کنار نگذارید، زمان و توان تان را باید وقف کارتینگ و تمرین کنید. این چیزی است که بنظرم بعضی از مردم به آن توجه نشان نمیدهند، شما باید بسختی تلاش کنید حتی اگر در سطوح پایین تر کارتینگ فعالیت میکنید. اگر میخواهید راننده کارت باشید هیچوقت این نکته را فراموش نکنید.

منبع

برچسب ها: پیست کارتینگ, کارتینگ, مسابقات کارتینگ